Igerádió
Hallgasd online:

A februári madarász túránkat a Háromszék, Uzon község határában fekvő Cseredomb irányába vettük. A Cseredomb alatti mező, gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik. A vidék a múlt évszázadok során számos emberi kéz munkáját viseli magán. A táj az ember és természet harmóniáját tükrözi, egy varázslatos hely, ahol a természet minden apró rezdülését meglehet figyelni.

 Vörös vércse és nagy őrgébicsVörös vércse (Falco tinnunculus) és nagy őrgébics (Lanius excubitor)

Az első madarat, egy szarkát, még az oda vezető úton láttuk meg, a madarász barátommal Ambrus Lászlóval. Majd az árok menti bokrokról tarka tollú tengelicek repültek el közeledtünkre, ám a citromsármányok meghúzódtak a bokor mélyén, így alaposabban megfigyelhettük őket. Ekkor került szem elé egy rejtélyes ragadozóénekes a nagy őrgébics. Ott ült egy csipkebokor kiemelkedő ágán.

Bár első pillantásra a nagy őrgébics (Lanius excubitor) inkább egy szelíd énekesmadárra emlékeztet, ami a citromsármányokat is megtévesztheti, valójában a ragadozók világához is közel áll.

A nagy őrgébics különleges vadászati stratégiát alkalmaz: miután elejti zsákmányát, gyakran tövisekre vagy kerítésekre tűzi, mintha egy természetes kamrát készítene magának. Fő táplálékforrásai a rovarok, de nem riad vissza a kisebb madaraktól, gyíkoktól és rágcsálóktól sem.

Ez a madár a nyílt területeket kedveli, ahol magaslesként használhatja a facsoportokat vagy az elszórtan álló bokrokat. Innen figyeli türelmesen környezetét, hogy a legjobb pillanatban csaphasson le prédájára.

A nagy őrgébics kifejezetten jellegzetes megjelenésű madár. Fehér és szürke tollazatát fekete „álarc” díszíti, amely még fenyegetőbbé teszi a tekintetét. Teste karcsú, mozgékonyságát tekintve rendkívül ügyes.

Nagy őrgébicsNagy őrgébics

A sármányok bokorról-bokorra közeledtek a nagy őrgébics irányába. Hosszasan várakoztunk, hátha vadászni támad kedve a gébicsnek, de ez a példány nem lehetett éhes, mert csak közömbösen figyelte a közeledő madarakat. Addig figyeltük a sármányokat, míg azok el nem hagyták azt a bokrot, amelyiken a nagy őrgébics ült.

Szemben a mező fölött, a lebegő vadász, egy vörös vércse „szitált”. Ez a kis termetű ragadozó igazi mestere a légáramlatok kihasználásának, és gyakran láthatjuk mezők fölött egyhelyben lebegni, amint éppen zsákmány után kutat.

A vörös vércse (Falco tinnunculus) elegáns megjelenésű madár. A hím fejtetője, tarkója és nyakának egy része szürke. Tollazata vörösesbarna alapon fekete pettyes, farktollainak vége fekete sávval díszített. A tojók és a fiatal madarak alapszíne vörhenyesbarna.

Vörös vércseVörös vércse

A vörös vércse elsősorban kisemlősöket, pockokat és egereket fogyaszt, de étrendje rovarokkal és kisebb madarakkal is kiegészülhet. Különleges vadászati technikája révén lebegő helyzetből figyeli a földet, majd, amikor észreveszi a zsákmányát, egy hirtelen mozdulattal lecsap rá.

Ez a madárfaj rendkívül alkalmazkodó, így nemcsak természetes élőhelyein, a nyílt mezőkön és réteken találkozhatunk vele, hanem városi környezetben is. Előszeretettel fészkel épületek párkányain, tornyokban vagy mesterséges fészekodúkban.

Bár a lebegő vadász és a rejtélyes ragadozóénekes, azaz a vörös vércse és a nagy őrgébics különböző családokhoz tartoznak, mégis közös bennük a vadászat iránti tehetség és alkalmazkodóképesség. A vörös vércse a levegő mestere, aki türelmes lebegéssel figyeli zsákmányát, míg a nagy őrgébics egy ravasz stratégaként használja környezetét, hogy csapdába ejtse prédáját.

Kelemen László, Sepsiszentgyörgy