2023. március 9. | Kelemen László, Háromszék
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1979-ben indította el az Év madara című madárvédelmi programot. Kezdetben az év madarának kiválasztását az egyesület szakértő tagjai végezték, ami a faj veszélyeztetettsége, állománycsökkenése, a populáció sérülékenysége alapján történt.
Napjainkban a társadalmi közösséget bevonva, internetes szavazáson dől el a nyertes kiléte. 2023-ra három madárfaj, a függőcinege, a barkóscinege és a nádirigó közül lehetett választani. Mindhárom madárfajnak vízközeli az élettere, így a program a vizes élőhelyek, a parti nádas részek védelmére és fontosságára is felhívja a figyelmet. A közönségszavazást végül a barkóscinege nyerte, így ez lett a 2023-as év madara.
A Szentiváni Kupán-tavaknál jártunk, amikor a nádasból csilingelő hangra lettünk figyelmesek. Ha valaki egyszer hallotta ezt a madárhangot, az már nem téveszti össze mással. Tisztában voltunk azzal, hogy barkóscinegék szólongatják egymást.
Pár lépésnyire a nádastól megálltunk, és ismerve a barkóscinege kíváncsiságát, vártuk, hogy jelenlétünk mikor csalja ki a madarakat a nádasból. Kisvártatva megjelent egy példány, nádszálon kapaszkodva hosszasan figyelt.
A barkóscinege verébméretű madár, hosszú farokkal. A mi kíváncsi madarunk hím példány volt, ezt a kékes-hamuszürke fején lefelé nyúló fekete barkó jelezte. Gyönyörű madár, lenyűgözött a jelenléte, ahogy egy nádszálon kapaszkodva mutatta magát. Az egyedi látványt csak az tetőzte, hogy megjelent a párja is, ezt abból tudtuk, hogy a tojónak nincs barkója.
Majd egy szempillantás alatt eltűntek a nádas sűrűjében. Még egy ideig hallottuk a madárra jellemző csilingelő hangokat, de már többet nem jöttek elő.
A barkóscinege állandó madár, nem vonul el, télen is a nádasokban tartózkodik. Tavasszal, márciusban nekilátnak a költésnek, a fiókák nevelésének. Még a kikelésük évében párba állnak, hűségesek egymáshoz, egy életre együtt maradnak. Évente kétszer, de akár háromszor is költhetnek.
Tavasztól őszig apró ízeltlábúakkal táplálkoznak, télen többnyire nád és gyékény magjait fogyasztják.